Drahé lieky? Tie isté môžete mať lacnejšie
Pridané: 27. 05. 2010To isté, len v ružovom
Generiká sú síce "len“ napodobeniny originálneho lieku, ale majú tie isté účinné látky, aké obsahuje originál. Že to tak naozaj je, garantuje Európska lieková agentúra EMEA. "Do lekární pustí len tie látky, ktoré spĺňajú prísne podmienky,“ objasňuje Adam Hlôška, riaditeľ odboru kategorizácie, cenotvorby a liekovej politiky na ministerstve zdravotníctva. Jediný rozdiel môže byť v pomocnej látke, do ktorej je liečivá zložka zabalená.
Ministerstvo užívanie lacnejších generík odporúča najmä chronicky chorým pacientom. No mnohí lekárnici hovoria, že generiká môže pacient horšie znášať. Ich výrobcovia však s takýmito tvrdeniami nesúhlasia.
Trvajte na svojom
Ministerstvo aj producenti lacnejších generických liekov tvrdia, že rôzne nepravdy o účinkoch generík rozširujú výrobcovia originálnych liekov. Prirodzene tak bránia svoj biznis. "Pokiaľ však bude u nás prevládať prístup, že generikum je menejcennejšie ako originál, potom sa neušetrí nikdy,“ hovorí Adam Hlôška. Podľa neho je problém aj u lekárov. "Momentálne je stav taký, že farmaceutický reprezentant príde k lekárovi , presvedčí ho, že jeho liek je najlepší
, lekár mu nemá prečo neveriť
, lebo mu predloží štúdie.“ K tomu sa môže pridať aj psychologický moment nenápadného tlaku na pacienta. "Lekár vám povie, že on by ten liek svojej mame nepredpísal. A to mnohým pacientom stačí,“ naznačuje Hlôška.
Ak teda chcete lacnejší medikament, trvajte na svojom a pýtajte si ho. Každý lekár má v počítači kategorizačný zoznam , v ktorom by sa mal vedieť orientovať. S dostupnosťou lacnejších liekov by u nás nemal byť problém.
Je to celé
naopak?
O probléme zlej povesti vedia aj u výrobcov generických liekov. Snažia sa ju teda vyvrátiť. "Paradoxne, je to celé naopak,“ hovorí Alena Svoreňová z Asociácie generických výrobcov Genas. Tvrdí, že niektoré lieky sú dokonca lepšie ako originály. "Neobsahujú pomocné látky, ktoré môžu spôsobovať pacientom ťažkosti. Napríklad laktóza, ktorú mnohí netolerujú,“ dodáva. Výhodou generických liekov je podľa nej to, že ide o látky, ktorými sa pacienti už liečili minimálne desať rokov originálnymi tabletkami a sú overené aj v praxi. Po desiatich rokoch uvedenia originálu na trh a uplynutí patentovej ochrany, môže výrobca kópií niektoré jeho zlé vlastnosti zlepšiť. "Prinesieme na trh taký liek, ktorý nebude robiť problémy diabetikom či celiatikom,“ vysvetľuje Svoreňová.
Generickí výrobcovia hovoria, že ak chceme šetriť, mali by sme sa vybrať napríklad cestou Francúzska. Krajina galského kohúta motivuje lekára aj hrozbou sankcií. "Pokiaľ u nich predpíše mesačne menej ako 60 percent generík, je sankcionovaný,“ upozorňuje Ivan Kraszko z Genasu.
Hlôška tvrdí, že ministerstvo sa bude snažiť viac tlačiť na zdravotníkov. "Chceme im vysvetliť, že keď začnú predpisovať lacnejšie lieky, bude v rozpočte aj na zvýšenie ich platov,“ avizuje.