eTREND-Lieky roztočili akvizičný kolotoč

Pridané: 23. 03. 2009

Akvizičný kolotoč

Od začiatku roka ohlásil farmaceutický biznis fúzie a akvizície v hodnote niekoľko desiatok miliárd dolárov. Naštartovala to ešte v januári americká globálna jednotka Pfizer. Ohlásila kúpu biotechnologického špecialistu Wyeth za 68 miliárd dolárov. Za posledných desať rokov minul Pfizer na akvizície približne 230 miliárd dolárov. Motív? Zlepšenie portfólia liekov a posilnenie výskumu.

Nasledovníci nenechali na seba dlho čakať. Americký Merck ohlásil kúpu domáceho konkurenta Schering-Plough za viac ako 41 miliárd dolárov. Po zlúčení budú mať firmy v poslednej fáze vývoja 18 liekov.

Po niekoľkých mesiacoch akvizičných snáh sa do cieľa dostala aj švajčiarska firma Roche, ktorá si robila chúťky na americký Genetech. Švajčiari museli dvakrát zlepšovať ponuku. Nakoniec sa vyšplhala na takmer 47 miliárd dolárov za 44 percent akcií. Zvyšok už Roche vlastní. Genetech nedávno vyhlásil, že v rokoch 2011 až 2014 by mohol na trh priniesť pätnásť nových liekov.

Šesť farmaceutických firiem sa tak za pár mesiacov postaralo o obchody za viac ako 150 miliárd dolárov. A experti tvrdia, že to zďaleka nie je všetko. Podľa analytika banky Goldman Sachs Jamiho Rubina radikálna reštrukturalizácia vo farmaceutickom priemysle dokáže „uvoľniť obrovské hodnoty“.

Ešte väčší

Farmaceutický biznis je náročný na výskum a vývoj. Kým začne liek zarábať, prejdú roky výskumu, vývoja a testovania. Aj keď sa dostane do finálnej fázy a masového predaja, nemusí to znamenať úspech. Nejedna farmaceutická firma už zaplatila miliardy dolárov odškodného za vedľajšie účinky svojich liekov. Napríklad Vioxx tlmiaci bolesť kĺbov stál spoločnosť Merck na mimosúdnych vyrovnaniach v USA 4,85 miliardy dolárov. Popri tlmení bolesti zvyšoval riziko srdcového infarktu.

Okrem miliardových nárokov na odškodnenie sa farmaceutické spoločnosti musia vyrovnať aj s rastúcou konkurenciou zo strany výrobcov generík. Teda liekov s účinnou látkou, ktorým už uplynuli patentové ochrany. Menej patentovaných liekov dnes znamená znižujúce sa výnosy v budúcnosti. Akvizície a fúzie v sektore tak na jednej strane zvyšujú finančnú silu firiem, na druhej strane rozširujú a dopĺňajú ich portfóliá. To zároveň umožňuje úspory nákladov na výskum a vývoj.

V neposlednom rade sa musia tieto firmy do budúcnosti pripraviť na rastúci tlak na znižovanie nákladov v zdravotníckych systémoch. Nejedna vláda skúma možnosti, ako znížiť výdavky na lieky. Denník Handelsblatt uvádza ako príklad snahy amerického prezidenta Baracka Obamu túto sféru zreformovať. Ak vláda získa väčší vplyv na tento biznis, môže to ďalej tlačiť na znižovanie marží firiem na tomto zatiaľ najväčšom zdravotníckom trhu na svete.

Ďalší na rane

Analytici a investori v tomto roku očakávajú ďalší pohyb v sektore. „Tieto veci nechodia osamote,“ cituje Financial Times nemenovaného inštitucionálneho investora, ktorý tvrdí, že ohodnotenia sú nízke a je veľmi dobrý čas na konanie.

Medzi najspomínanejších kandidátov patrí americký Bristol-Myers Squibb, o ktorý majú údajne záujem britsko-švédska AstraZeneca aj francúzsky Sanofi-Aventis. Ten si len minulý týždeň zabezpečil 96,8 percenta akcií česko-slovenského výrobcu generík Zentiva. Väčšinový akcionár tak môže začať vytláčať z firmy drobných akcionárov. Zentiva už ohlásila, že stiahne svoje akcie z pražskej burzy.

Na zozname možných akvizičných cieľov sú aj biotechnologické firmy – americký Amgen či výrobca hviezdneho antidepresíva Prozac Eli Lilly. Financial Times Deutschland pridal do zoznamu potenciálnych akvizičných cieľov aj nemecký Ratiopharm, islandský Actavis či holandský Crucell.

Zdroj: http://www.etrend.sk/firmy-a-trhy/firmy/lieky-roztocili-akvizicny-kolotoc/162384.html