Tí najstarší odišli do dôchodku, mladí do zahraničia a časť lekárov si otvorila vlastné ambulancie, prípadne odišli do súkromných centier.
Nemocnice sa snažia motivovať lekárov rôzne - napríklad aj náborovým príspevkom. V michalovskej nemocnici dosahuje pre lekárov bez špecializácie, teda čerstvých absolventov, sumu 60-tisíc korún (1 991,64 eura), podmienkou je však minimálne päťročné zotrvanie v nemocnici.
Problémy nájsť nových lekárov majú predovšetkým menšie zdravotnícke zariadenia. Fakultné nemocnice si s nedostatkom ľudí už hlavu nelámu tak ako pred pár mesiacmi. "Situácia sa zlepšuje," uviedla hovorkyňa bratislavskej fakultnej nemocnice Rut Geržová. Fakultné nemocnice majú oproti menším zariadeniam výhodu - ponúkajú vyššie platy.
Rozdiely sú v niektorých prípadoch výrazné. Kým nástupný plat absolventa v bratislavskej fakultnej nemocnici je takmer 20-tisíc korún (663,88 eura), v nemocnici v Trstenej dostane absolvent nástupný plat vo výške 13-tisíc korún (431,52 eura), s príplatkami sa mu plat vyšplhá na 17-tisíc korún (564,30 eura). Na vyššie platy tieto nemocnice nemajú, od zdravotných poisťovní totiž dostávajú nižšie platby ako fakultné zariadenia.
"Jedno je isté, lekári odchádzajú a bude to ešte veľký problém," tvrdí riaditeľ nemocnice v Trstenej Rudolf Piták. Mladí lekári, ktorí cez prázdniny v nemocnici praxujú, na riaditeľovu otázku, či sa po škole do nemocnice vrátia, odpovedajú väčšinou jednoznačne - nie.
"Osemdesiat percent z nich hovorí, že pôjdu von, do zahraničia. Človek sa im nemôže ani čudovať, veď nástupný plat, aký dostanú, má dnes hociktorá sekretárka. A na to predsa neštudovali šesť rokov medicínu," priznáva Piták.
Rovnaké číslo uvádzajú aj samotné lekárske fakulty. "Nedávno sme mali stretnutie s dekanom lekárskej fakulty, ktorý priznal, že 80 percent študentov, ktorí skončia, už majú vybavenú prácu v zahraničí," uviedol Jenčík. Ako dodal, ak v zahraničí ponúknu mladému lekárovi mesačne zhruba 250-tisíc korún (8 298 eur), je to silná motivácia odísť zo Slovenska.
Podľa údajov ministerstva zdravotníctva tento rok zatiaľ požiadalo o potvrdenie o rovnocennosti vzdelania takmer štyristo zdravotníkov. Vlani ich bolo 619, v roku 2006 takmer tisíc. Podľa hovorkyne rezortu Silvie Horváthovej počty žiadostí klesajú.
Problémom nie je len nedostatok mladých lekárov, z nemocníc sa strácajú aj lekári v strednom veku. Dôvod? Opäť peniaze, aj keď nie v zahraničných nemocniciach, ale v domácich súkromných centrách či ambulanciách. "Ako minulá, tak aj táto vláda sľubovali, že uzavrú sieť. A napriek tomu stále vznikajú nové ambulancie, aj centrá, kam odchádzajú lekári z nemocníc," dodal námestník michalovskej nemocnice.
Niektorí riaditelia sa snažia zaloviť aj v zariadeniach, ktoré na tento rok nedostali zmluvy od dvoch najväčších zdravotných poisťovní. Väčšina zdravotníkov však dala prednosť fakultným nemocniciam, ktoré ponúkajú vyššie platy. "Okrem toho, nie každý je ochotný sa vysťahovať, ak má byt či dom a taktiež rodinu a známych, je ťažké odchádzať," dodal Jenčík.