Príde lieková agentúra k nám?

Pridané: 23. 05. 2017

Príde lieková agentúra k nám?

http://mediweb.hnonline.sk/spravy/aktualne/pride-liekova-agentura-k-nam

10. máj 2017 - Európska lieková agentúra v Londýne sa kvôli brexitu musí presídliť do iného štátu EÚ. Prejavilo o ňu záujem viacero krajín vrátane Slovenska. Budeme súperiť s Dánskom, Írskom, Nemeckom, Španielskom, Švédskom a Talianskom.

Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitosti SR informovalo TASR, že Slovenská republika oficiálne oznámila prostredníctvom listu predsedu vlády SR Roberta Fica doručeného predsedovi Európskej rady Donaldovi Tuskovi a predsedovi Európskej komisie Jeanovi-Claudovi Junckerovi svoju kandidatúru na získanie sídla Európskej liekovej agentúry (EMA).

Prvé kroky

V súvislosti so záujmom Slovenska o presídlenie EMA vznikla medzirezortná koordinačná skupina, ktorej hlavným gestorom je rezort zdravotníctva v spolupráci s rezortom zahraničných vecí.

„Na prvom stretnutí sa zúčastnili predstavitelia rezortov, ktoré môžu poskytnúť relevantné informácie, vhodné pri vypracovaní ponuky na presídlenie EMA na Slovensko,“ komentuje Zuzana Eliášová hovorkyňa ministerstva zdravotníctva.

Podľa ministerstva je zverejnenie oficiálnych kritérií v kompetencii EK. Slovensko situáciu vyhodnocuje, má ambíciu uchádzať sa o získanie sídla agentúry aj s prihliadnutím na to, že sídla budúcich úradov alebo agentúr by mali byť v členských štátoch, ktoré k EÚ pristúpili v roku 2004 a neskôr.

Prednosť by mali dostať štáty, v ktorých ešte žiadny úrad ani agentúra EÚ nesídli. SR je jednou z krajín, v ktorej nie je žiadna európska agentúra – ide teda o Slovensko, Bulharsko, Cyprus, Chorvátsko, Rumunsko.

Navyše, spomedzi týchto krajín je hodnotená ako ekonomicky najsilnejšia, s výhodnou geografickou polohou.

„Slovensko je členom eurozóny aj schengenského priestoru, disponuje vzdelanou pracovnou silou, čo sú ďalšie argumenty v prospech našej úspešnej kandidatúry,“ konštatovala Z. Eliášová.

„Máme svoje prednosti, uvidíme ako to dopadne. Predbežne máme dohodu s Českou republikou, že nás podporia. Rakúsko sa vyjadrilo, že pokiaľ neuspejú oni, podporia nás,' reagoval Tomáš Drucker minister zdravotníctva. 

Prínos pre Slovensko

Hlavným poslaním agentúry je chrániť zdravie ľudí a zvierat tým, že všetky lieky dostupné na trhu EÚ budú bezpečné, účinné a vysoko kvalitné.

Preto je agentúra „dôležitá aj pre veľkodistribučné spoločnosti liekov u nás. Vítame kandidatúru na presídlenie agentúry EMA na Slovensko,“ hovorí výkonný riaditeľ Asociácie veľkodistribútorov liekov AVEL RNDr. Jozef Pospíšil.

„Vzhľadom na skutočnosť, že agentúra zodpovedá za odborné posúdenie žiadostí o európske povolenie na uvedenie na trh pre lieky (centralizovaný postup), prípadné sídlo na Slovensku by nemalo vplyv na skupinu dodávateľov, skôr je možné uvažovať v širšom kontexte o posilnení pozícií dcérskych spoločností v prípade farmaceutických firiem zaoberajúcich sa výrobou originálnych a inovatívnych liekov,“ reaguje prezident Asociácie dodávateľov liekov a zdravotníckych pomôcok PharmDr. Koloman Gachall.

Etablovanie agentúry je prínosom napríklad „aj z hľadiska posilnenia sektoru zdravotníctva, perspektívne môže priniesť aj vytvorenie nových pracovných príležitostí, poskytnúť lepšie príležitosti pre univerzity a výskumníkov, ako aj posilniť kontakty so zahraničím,“ tvrdí Z. Eliášová.

„Rozpočet agentúry je okolo 320 miliónov eur a ročne jú navštívi okolo 35 tisíc expertov. Agentúra by bola pre Slovensko prestížou a obrovským ekonomomickým prínosom, slovenskú farmáciu by pozdvihla na novú kvalitatívnu úroveň,' zhodnotila Genas - Asociácia generických výrobcov liečiv.

Význam agentúry na Slovensku vidia aj dodávateľské spoločnosti.

„Keďže na Slovensku zatiaľ nepôsobí žiadna európska agentúra, bolo by veľmi prestížne, a to nielen pre slovenskú farmáciu, ak by prvou agentúrou bola práve agentúra pre lieky. Členovia AVEL sú pripravení na úzku spoluprácu,“ dodáva J. Pospíšil.

„Sídlo EMA v akejkoľvek krajine je v prvom rade vec prestíže. Samozrejme, sídlo na Slovensku by predstavovalo možnosť rozšírenia spolupráce s významnými odborníkmi pôsobiacimi v oblasti farmácie a nepochybne by prinieslo ďalšie pracovné príležitosti,“ dopĺňa K. Gachall.