SME - Drahé lieky majú zlacnieť
Pridané: 11. 09. 2007
Ministerstvo si myslí, že degresívna marža bude spravodlivejšia. Drahšie lieky budú lacnejšie a budú prístupnejšie pre pacientov. V prvom roku plánuje ministerstvo týmto návrhom ušetriť až 400 miliónov korún.
Návrh ministerstva sa zatiaľ nestretol s kritikou, keďže konečný variant, ktorý rezort predloží v októbri, ešte nie je známy.
Dodávatelia: Musíme sa s tým vyrovnať
Viceprezident Asociácie dodávateľov liekov Sína Niku tvrdí, že úspora bude na úkor lekárnikov a distributérov. „Je to tvrdý fakt, s ktorým sa musíme vyrovnať,“ povedal. V súčasnosti prebiehajú s ministerstvom rokovania. Asociácia je ochotná dohodnúť sa. Chce však, aby výška marže bola jednotná pre celý trh a neexistovali výnimky.
Podľa Nika zavedenie degresívnej marže z pohľadu pacienta mierne zvýši cenu najlacnejších liekov. „Nižšie ceny drahších liekov pacient nepocíti, keďže väčšinu z nich platia zdravotné poisťovne,“ povedal Niku.
To, či zmenu marže pocítia aj pacienti, závisí podľa Angeliky Szalayovej z inštitútu Health Policy Institute aj od kategorizácie liekov. Ministerstvo zdravotníctva na svojej internetovej stránke tvrdí, že nominálna hodnota doplatkov pacientov na lieky hradené zo zdravotného poistenia sa zavedením degresívnej marže nemení.
Pri odhade dosahov degresívnej marže na zdravotné poisťovne bol výkonný riaditeľ Združenia zdravotných poisťovní Eduard Kováč opatrný. „Degresívna marža je jedným z riešení regulácie spotreby liekov. Treba vidieť konkrétny legislatívny návrh, a potom sa dá odhadnúť dosah,“ povedal Kováč.
Z pohľadu výrobcov generík je podľa predsedu Asociácie generických výrobcov Igora Nováka dôležité to, aby po zavedení marže významne nestúpla cena lacných liekov a aby sa zachovali únosné doplatky pre pacienta.
Kategorizácia len dvakrát do roka
Rezort zdravotníctva chce upraviť aj frekvenciu kategorizácie liekov. Výšku úhrady liekov zo strany poisťovní a pacientov chce prehodnocovať len dvakrát do roka. Nové liečivá a generické lieky by sa mohli zaraďovať do zoznamu liekov, ktoré sa uhrádzajú zo zdravotného poistenia, štyrikrát do roka.
Lekárnici a distribútori tento návrh vítajú. „Je to lepšie ako každý štvrťrok meniť cenu liekov,“ povedal Niku. Ceny niektorých liekov sa totiž prehodnocovali a menili každé tri mesiace.
Lekárne si potom nevedeli naplánovať zásoby. „Niektoré lieky potom zostávali na skladoch a lekárnici ich museli nákladným spôsobom likvidovať,“ povedal Niku.
Prehodnocovať ceny liekov len dvakrát ročne Szalayová kritizuje. „Ministerstvo bude môcť na návrhy výrobcov reagovať len dvakrát ročne, čo zníži pružnosť reakcií na zvýšenie alebo zníženie cien,“ povedala .
11. 9. 2007 | (vf)
http://www.sme.sk/c/3480156/Drahe-lieky-maju-zlacniet.html