SME - Pacienti nevedia lieky porovnať

Pridané: 18. 07. 2008

BRATISLAVA. Na Slovensku neexistuje zoznam, v ktorom by si bežný pacient mohol vyhľadať lieky, ich cenu, výšku doplatku a zároveň si mohol porovnať tieto údaje s náhradnými liekmi. Tvrdí to na základe svojho prieskumu inštitút INEKO.­

„Existujúce databázy sú buď ťažko dostupné, málo prehľadné, náročné na orientáciu, alebo v nich chýbajú dôležité údaje,“ povedal Peter Goliaš z inštitútu INEKO.

Pacienti nič nepýtali

Goliaš sa nespoliehal len na svoj prieskum. Ako príklad uvádza prieskum švédskej organizácie Health Consumer Powerhouse, podľa ktorej je jedným z našich nedostatkov to, že nemáme pre laikov zrozumiteľný zoznam liekov. Vo švédskom hodnotení sme z 29 európskych krajín obsadili 23. miesto.

Ministerstvo, Štátny ústav na kontrolu liečiv alebo aj výrobcovia liekov si nemyslia, že ľudia nemajú dostatok informácií. Zároveň však vysvetľujú, že odborným informáciám by ľudia nemuseli rozumieť.

Komunikačný odbor ministerstva zdravotníctva tvrdí, že databáza na stránke ministerstva je pravidelne aktualizovaná. Vytvoreniu novej stránky, kde by sa dali porovnať ceny a výšky doplatkov liekov s podobne účinnými liekmi, sa ministerstvo nebráni, no vysvetľuje, že pacienti nedali najavo, že by o to mali záujem. „Ale ak by to viedlo k lepšej informovanosti a orientácii pacienta, ministerstvo sa vytvoreniu takejto databázy nebráni,“ poslal stanovisko komunikačný odbor.

Zoznam nie je pre každého

S ministerstvom súhlasí aj Soňa Strachotová, výkonná riaditeľka Slovenskej asociácie farmaceutických spoločností. Tá združuje výrobcov originálnych liekov, ktoré majú zväčša najvyššiu cenu.

Na rozdiel od analytikov INEKO tvrdí, že na Slovensku máme jeden z najprehľadnejších systémov kategorizácie liekov. Podľa nej si ľudia na stránke ministerstva zdravotníctva môžu zoznam liekov nájsť a porovnať.

„Zoznam, samozrejme, nie je pre každého a nemusia mu všetci rozumieť. Určité veci musia ostať odborné a nemôžu sa zjednodušovať,“ povedala Strachotová. Myslí si, že informovanie o liekoch je dostatočne ošetrené zákonom tým, že lekár a lekárnici sú o liekoch povinní pacienta informovať.

Podobne sa vyjadrili aj zástupcovia generických, zväčša lacnejších liekov.

Dostupné databázy liekov

Ministerstvo zdravotníctva www.health.gov.sk (chýbajú informácie o účinku lieku)

Slovenská lekárnická komora www.slek.sk (chýbajú informácie o účinku lieku)

www.nobel.sk a Slovenský ústav kontroly liečiv www.sukl.sk (chýbajú informácie o cene, úhrade z verejných zdrojov a doplatku pacienta)

www.liekinfo.sk (chýba možnosť vyhľadať náhradné lieky podľa účinnej látky)

Zdroj: INEKO

Lekári neodporučia vždy najlacnejší liek

To, že pacient nemá zrozumiteľné a úplné informácie o liekoch, znamená, že je odkázaný len na odporúčania lekára alebo lekárnika. Myslí si analytik INEKO Peter Goliaš. A tu môže nastať problém.

Pacient si nemôže byť istý, podľa akých kritérií vyberajú lekári a lekárnici lieky, ktoré predpisujú a vydávajú. „Prečo sa rozhodujú pre lieky s nižším alebo vyšším doplatkom, či je výber náhodný, alebo ovplyvnený aj korupciou,“ povedal.

Pacient nerozozná rozdiely

Oslovení lekári súhlasili s tým, že pacienti by mali byť informovaní v čo najväčšej miere. Zároveň priznali, že nepredpisujú vždy lieky na základe najnižšieho doplatku.

„Pri rozhodovaní sú pre mňa prvoradé aktuálne poznatky medicínskej vedy, podľa ktorých sa rozhodnem, čo je najlepšie pre konkrétneho pacienta. Cena lieku je pri predpisovaní sekundárna, avšak vždy sa snažím zohľadniť aj pacientovu finančnú situáciu,“ povedal praktický lekár Tibor Hlavatý.

Pacient má podľa neho malú šancu rozoznať rozdiely v liekoch, ktoré majú rovnaké účinné látky. Aj keď výrobcovia deklarujú, že liek je presne ten istý alebo účinná látka je identická, účinok lieku nemusí byť vždy úplne rovnaký.

Lekárnici nie sú motivovaní

Praktický lekár Peter Lipták má zase softvér, ktorý mu lieky vyfiltruje podľa výšky doplatkov. Nie vždy však predpíše liek s najnižším doplatkom. „Pozerám sa aj na to, či firma, ktorá liek vyrába, je kvalitná,“ povedal Lipták. Snaží sa teda vybrať kvalitné lieky s nízkymi doplatkami. Lekárnik Peter Stanko si myslí, že pacient by mal pri výbere liekov spolurozhodovať. Systém odmeňovania lekárnikov je podľa Stanka demotivujúci. Cena ich práce sa odvíja od ceny liekov, a tak by sa teoreticky mali snažiť predať pacientovi drahší prípravok. „Nemôžem hovoriť za kolegov, ale ja ponúkam pacientom aj najlacnejšiu alternatívu k drahším liekom s rovnakým účinkom,“ povedal.

(vf)

18. 7. 2008 | Viera Fidlušová

 

Tdroj: http://www.sme.sk/c/3980968/Pacienti-nevedia-lieky-porovnat.html