TASR - Hlavným cieľom liekovej politiky je zabezpečiť účinné a kvalitné lieky
Pridané: 12. 12. 2007
Zámerom nie je znižovať náklady na medikamenty na úkor zdravotného stavu pacientov, ale dôsledne zabezpečiť, aby liečba bola racionálna a ekonomicky efektívna. Taktiež sa pri kategorizácii liekov bude dodržiavať zásada, aby na každé závažnejšie ochorenie bol aspoň jeden liek plne hradený zo zdravotného poistenia. Ďalšie opatrenia majú zároveň minimalizovať pôsobenie rizikových faktorov na zdravie obyvateľov a zlepšiť poskytovanie zdravotnej starostlivosti. Jednou z úloh je zvýšiť počet zamestnancov Štátneho ústavu pre kontrolu liečiv najmä v sekcii inšpekcie a registrácie tak, aby sa zefektívnili kontroly osôb, ktoré zabezpečujú výrobu liekov. Taktiež je nutné prebrať niektoré právne predpisy EÚ, ktoré sa vzťahujú na lieky, ako aj novelizovať zákony súvisiace s touto oblasťou.
Základnou stratégiou pri kategorizovaní liečiv je aj jeho ekonomické hodnotenie, ktoré zatiaľ nemá na Slovensku tradíciu a chýbajú i odborníci na túto problematiku. Pri takomto posudzovaní sa zisťuje, či je terapeutický zisk z liečby primeraný vynaloženým nákladom na terapiu. Zároveň treba prepracovať systém racionálnej farmakoterapie, pri ktorej sa podáva pacientovi liek s optimálnymi terapeutickými vlastnosťami v optimálnej dávke tak, aby sa uzdravil, alebo zlepšil jeho stav. V budúcnosti by sa mala tiež zabezpečiť dostupnosť písomnej informácie o lieku aj pre nevidiacich a slabozrakých ľudí na internetovom portáli Štátneho ústavu pre kontrolu liečiv.
Kým náklady na lieky rastú v krajinách Európskej únie medziročne približne o 5 percent, na Slovensku to bolo v minulom roku 17 percent, takže štát na ne vynaložil takmer 80 miliárd korún. V tomto roku to bolo zatiaľ vyše 87 miliárd korún. Napriek tejto skutočnosti ministerstvo zdravotníctva konštatuje, že spotreba liekov na jedného obyvateľa na Slovensku je jednou z najnižších v európskych krajinách. V Dánsku je to približne 10.735 Sk na jedného obyvateľa, vo Švédsku 9724 Sk, v Českej republike 4783 Sk, v Maďarsku 2807 Sk a v SR 2605 Sk. Náklady na lieky tvoria až 30 percent výdavkov zo štátneho rozpočtu na oblasť zdravotníctva, avšak ich predpisovanie je podľa MZ veľakrát zbytočné, niekedy duplicitné. Na Slovensku sa spotrebuje ročne viac ako 93 miliónov balení, pritom 10 percent predpísaných liekov pacient vôbec neužíva.
Autor článku: TASR
Dátum vydania: 12.12.2007