Zdravotnícke noviny - Farmaceutický trh v 1. štvrťroku
Pridané: 02. 05. 2008
Vývoj v strednej Európe
Pre názornejšie porovnanie veľkosti jednotlivých trhov a trendov ich vývoja je obrat farmaceutického trhu v jednotlivých krajinách v miestnej mene prepočítaný na USD priemerným výmenným kurzom za rok 2007 pre všetky uvedené roky. Obrat farmaceutického trhu alebo jeho segmentu, o ktorom budeme následne hovoriť, je meraný v cenách, za ktoré farmaceutické spoločnosti predávajú svoje prípravky.
V roku 2007 stredoeurópsky región súhrnne predstavoval trh s liekmi približne v sume 15,5 miliardy USD. Graf 1 ukazuje veľkosť farmaceutického trhu a jeho vývoj v jednotlivých krajinách.
Najväčším trhom bolo podľa očakávania Poľsko, ktorého vedúca pozícia je založená na veľkosti populácie, nasledovalo Rakúsko, ktoré je počtom obyvateľov bližšie k Maďarsku a k Českej republike, ale vykazuje vyšší predaj na jedného obyvateľa. Vlani sa v Rakúsku predali lieky v priemere za 460 USD na obyvateľa, čo bol trojnásobok priemerného predaja na obyvateľa v Poľsku. Slovensko a Česká republika sa pohybujú hodnotou predaja liekov na obyvateľa blízko stredoeurópskeho priemeru, ktorý bol v minulom roku 215 USD.
Možno konštatovať, že trh vo všetkých krajinách za posledných sedem rokov významne vzrástol. V Maďarsku sa obrat od roku 2000 viac než zdvojnásobil, obrat slovenského farmaceutického trhu od roku 2000 vzrástol o 91 percent. Nie vždy ide o rovnomerný medziročný nárast ako v prípade Rakúska, kde sa pohybuje obvykle v rozmedzí 5 až 10 percent. Ostatné stredoeurópske krajiny v rôznych rokoch zažili buď významné spomalenie tempa rastu trhu (Poľsko v roku 2004), alebo dokonca pokles obratu farmaceutického trhu (Slovensko 2004, Česká republika 2006, Maďarsko 2007). Často išlo len o krátkodobú epizódu, nasledovanú obvykle návratom trhu k rastu.
Farmatrh SR v prvom štvrťroku 2008
Slovenský trh s liekmi rastie od roku 2005 „dvojciferným“ tempom a rýchlejšie než v ostatných stredoeurópskych krajinách. Z hľadiska jednotlivých štvrťrokov kulminovalo tempo medziročného rastu slovenského farmaceutického trhu na prelome rokov 2006 a 2007, aby následne z hodnoty 16,4 percenta v prvom štvrťroku klesol na 13,5 percenta v treťom a vo štvrtom štvrťroku minulého roka. Prvý kvartál tohto roku pokles tempa rastu trhu nepotvrdil a predaje za toto obdobie vykazujú medziročný nárast o 17,6 percenta. Graf 2 ukazuje, že z hľadiska predajov vo finančnom vyjadrení určujú vývoj trhu v prevažnej miere prípravky s výdajom viazaným na recept (Rx-bound), ktoré sa na celkovom obrate slovenského trhu s liekmi podieľali 90 percentami. Lieky, ktorých výdaj nie je viazaný na recept (Non Rx-bound), vykazovali v posledných piatich štvrťrokoch v porovnaní s preskripčne viazanými liekmi síce nižší, ale stále dvojciferný medziročný rast. Počet predaných balení liekov viazaných na recept v prvom štvrťroku medziročne vzrástol o 4,5 percenta. Predaj liekov, ktorých výdaj nie je viazaný na recept, poklesol v množstvovom objeme medziročne o 1,1 percenta. Vzhľadom na to, že sa na celkovom množstvovom objeme predajov lieky viazané na recept podieľali približne 66 percentami a lieky s možnosťou voľného predaja 34 percentami, výsledný celkový medziročný nárast počtu predaných balení liekov v tohtoročnom prvom štvrťroku bol 2,5 percenta (Graf 3).
Trend predaja v cenových kategóriách
Tabuľke 1 môžeme porovnať trendy vývoja predaja liekov podľa ceny výrobcu (obmedzíme sa tu na lieky s výdajom viazaným na recept, ktoré v prevažnej miere určujú trend obratu slovenského trhu s liekmi). Na účely tejto analýzy sa jednotlivé balenia liekov zaradili do kategórií zodpovedajúcich pásmam cien použitých v modeli degresívnej obchodnej prirážky. Ukazuje sa, že i v prvom štvrťroku trval pokles predaja liekov v pásme s najnižšími cenami tak v množstvovom, ako aj vo finančnom objeme. Napriek tomu, že sa tieto lieky s cenou výrobcu do 80 Sk podieľali na počte predaných balení takmer jednou polovicou; no zásadný vplyv na vývoj finančného obratu ich klesajúci predaj nemal. Predaje kategórie liekov s cenami výrobcu v pásme od 80 do 240Sk v hodnotovom vyjadrení skôr stagnovali pri miernom raste počtu predaných balení. Motorom rastu trhu sú kategórie liekov z opačnej časti cenového spektra - lieky s cenami nad 1200 Sk.
Vývoj predajov v hlavných ATC skupinách
Zaujímavý je aj pohľad na vývoj predajov preskripčne viazaných liekov, rozdelených do hlavných terapeutických skupín. Graf 4 zachytáva podiel desiatich vedúcich terapeutických skupín na celkovom finančnom obrate slovenského farmaceutického trhu, ale aj ich príspevok do jeho celkového rastu. Tabuľka 2 poskytuje doplňujúce informácie o vývoji predajov preskripčne viazaných liekov v prvom štvrťroku 2008.
Z údajov vyplýva, že obratovo najvýznamnejšími terapeutickými skupinami sú lieky na kardiovaskulárny systém (ATC C) a cytostatiká a imunomodulačné liečivá (ATC L). Tieto dve skupiny prispievajú najviac nielen k celkovým predajom, ale aj k celkovému rastu farmaceutického trhu. Značný medziročný nárast zaznamenali v prvom štvrťroku i lieky na ochorenia krvi a krvotvorných orgánov (ATC B), ale aj lieky na tráviaci trakt a metabolizmus (ATC A). V terapeutických skupinách L a B došlo nielen ku zmenám štruktúry spotreby s posunom k drahším liekom, ale aj k nárastu počtu predaných balení o viac než 10 percent medziročne. Tento výsledok korešponduje s vývojom trhu v jednotlivých cenových kategóriách popísaných v Tabuľke 1, keď si uvedomíme, že priemerná cena balenia cytostatík a imunomodulačných liečiv v prvom kvartáli bola 5100 Sk a priemerná cena liekov na ochorenia krvi a krvotvorných orgánov sa pohybovala okolo 900 Sk.
Porovnanie s ČR Na záver porovnajme vývoj farmaceutického trhu na Slovensku a v Českej republike, teda v krajinách, kde predaje v minulom roku rástli v stredoeurópskom regióne najrýchlejšie. Kým na Slovensku medziročný percentuálny nárast obratu trhu s liekmi v prvom štvrťroku vzrástol v porovnaní so štvrtým štvrťrokom 2007 o 4 percentuálne body, v Českej republike v rovnakom období poklesol o 18 percentuálnych bodov na 2,3 percenta v dôsledku očakávaní, ako aj samotnej platnosti regulačných poplatkov v zdravotníctve. Kým v prípade Českej republiky možno očakávať v roku 2008 pomalší rast farmaceutického trhu, na prípadné potvrdenie súčasného vývoja slovenského trhu bude potrebné ešte niekoľko mesiacov počkať. |
Pripravili: PharmDr. Radek Procházka, MBA., RNDr. Hynek Valerián, MBA.,
IMS Health
Zdroj: Zdravotnícke noviny č. 18/2008, str. 1-7 (2.5.2008)